Ehitus- ja remonditööd hoones toovad kaasa tolmu, liikumist, ümberkorraldusi süsteemides ja sageli ka elektritöid. Kui hoonesse on paigaldatud valve- ja ohutussüsteemid peab kindlasti enne remonti teavitama oma turva- ja hoolduspartnerit. Vastasel juhul võid riskida oma vara ohutuse ja turvalisusega ning tüütute valehäiretega.

Valve- ja ohutusüsteemid on keerukamad kui me esmapilgul arvata oskame. Võime arvata, et hoone ühes otsas on remont ja see ei mõjuta olulisel määral kaugemal paiknevaid ruume, kuid tegelikult töötavad süsteemid tervikuna.
Foruse ohutusteenuste juhi Ahti Kuuse sõnul tuleks juba remonttööde projekteerimise etapis konsulteerida oma turva- ja ohutuspartneriga. „Väga paljud tulekahjud saavad alguse just ehitustööde ajal – lõhutakse elektrikaableid, ehitatakse tehnosüsteeme ümber ja lõigatakse metalli. Nende tööde tagajärjel lendavad kuumad sädemed, mis ettevaatamatuse korral kiirelt põhjustada suurema tulekahju,“ räägib Kuusk.
Tema sõnul näitab praktika, et süsteemide planeerimisel ja paigaldamisel tuleb ette olukordi, mille peale projekteerija ei pruugi tulla. Siinkohal ongi suur roll turvapartneril, kes näeb suuremat pilti ja anda nõu.
Suitsuanduri kinni katmine ja seadmete ümberkorraldamine
Enne remondi alustamist saab turvasüsteemide hooldaja ja paigaldajaga läbi arutada, millised tööd tekitavad müra ja vibratsiooni, kas on vajadus seadmeid ajutiselt ümber paigutada või välja lülitada.
Paljud ohutussüsteemid, eriti suitsuandurid ja valvekaamerad, on tundlikud keskkonnatingimuste muutustele, nagu tolm ja müra. Valehäirete vältimiseks tuleks remondi ajal katta andurid ajutiselt kaitsekottide või katetega. Soovitus on andurid tähistada, et töömehed neid kogemata ei kahjustaks. Vajadusel saab ajutised andurid paigaldada piirkondadesse, kus algsed seadmed on eemaldatud või kaetud.
Ahti Kuusk näeb oma praktikas, et tihti jäetakse suitsuanduritele katted terveks remondiperioodiks peale ja arvatakse, et niikuinii midagi ei juhtu. „Tegelikult tuleks katted eemaldada iga päev peale ehitustööde lõppu ja need järgmisel päeval tagasi panna, kui töö peale hakkab. Kui midagi peaks töövälisel ajal juhtuma, ei anna kinniteibitud suitsuandurid selle kohta teadet,“ nendib ta.
Kuusk rõhutab, et kindlasti ei tohiks hakata ise valvesüsteeme lahti võtma ja suitsuandureid lahti kruvima. Enamik valvesüsteem koos anduritega on juhtmetega ja valede töövõtetega võib süsteemile kahju tekitada. Lisaks võib süsteem väga kiirelt hakata rikkateateid andma.
Pärast remonditööde lõppu tuleks kindluse huvides taas kutsuda kohale turvapartner, kes saab kontrollida süsteemide töökindlust ja Veenduda, et kõik seadmed on taas õigesti paigaldatud ja töötavad. Võibolla on vajadus tellida süsteemide uuesti häälestus või testimine.
Lisaks tuleb kontrollida, kas remondiga on muudetud ruumiplaneeringut nii, et andurite tööulatust tuleb kohandada (näiteks uued vaheseinad, ümber paigutatud mööbel).
Remont on hoone jaoks paratamatu, kuid valve- ja ohutussüsteemide töökindlus ei tohi selle all kannatada. Et vältida valehäireid, kahjustusi ja turvariske, tuleb süsteemide vajadusi remondi ajal arvesse võtta juba planeerimisfaasis. Tihe koostöö turvateenuse pakkuja, süsteemihalduri ja tööde läbiviijatega tagab, et hoone jääb turvaliseks ka muutuste keskel.