E-koolitused

Krõbedad külmakraadid toovad Foruse tehnikutele massiliselt väljakutseid – millised on klientide suurimad mured ja kuidas olukordi ennetada?

Pakane ei tee kahju ainult kodutarbijatele, kes peavad silmitsi seisma torude külmumise ja lõhkemisega. Aasta esimene pool enam kui 20 külmakraadidega on kaasa toonud väga palju väljakutseid ka Foruse tehnikutele, kes sõidavad väljakutselt väljakutsele, et erinevatel objektidel avariisid ja rikkeid lahendada.

Peamisteks muredeks on torude lõhkemine või külmumine, enamasti on mõjutatud kütte- ja sprinklersüsteemid. Tihti töötavad ka soojasõlmed viimasel piiril ja üks hetk annavad järele. Ühes koolihoones juhtus möödunud nädalal seadme rikke tõttu ka olukord, kus majas küte üldse ei töötanud. Samuti kaebavad kliendid, et kontorite tööruumid on jahedad ning paluvad tehnikutelt abi.

Foruse hooldusmeister Reimo Sivren ja jahutusosakonna juht Kristjan Uueküla kinnitavad, et krõbedate ilmade saabudes on ette aimata, kust teateid tuleb – hooldusmeistrid tunnevad oma objektide käitumist väga hästi. Peamiselt nähakse, et hooned on halvasti soojustatud ja pole arvestatud ekstreemsemate külmakraadidega – omanik on ehitamisel võtnud riske. Need ennast sageli aga ei õigusta. Tagajärjeks on süsteemide tõrked ning torude külmumine ja lõhkemine. Halvasti soojustatud majas on samuti raske tagada soovitud temperatuur, kui väljas on väga külm.

Osad mured saab ära lahendada ka kaughalduse teel, kuid väga palju tuleb operatiivselt väljakutsetele reageerida.

Vesi ja metallide paisumine

Kõige rohkem kardab külma vesi ehk suuremate külmakraadidega on ohus süsteemid, mis töötavad veega. Üks näide on sprinklersüsteem. Seega, kui hoone ühes osas on küttesüsteemiga midagi korrast ära, võivad üks hetk ka teiste seadmete torud lõhkeda, sest külma tõttu on vesi torudes paisunud. Tihti on tagajärjeks veeuputus. Näiteks on suurema ohu all ruumid, kus nii sageli ei viibita ja on seetõttu minimaalselt soojustatud – trepikojad, koridorid, parklad jne.

Külm teeb seadmetele palju liiga, sest materjalidel on erinev soojuspaisumine. Nagu vesi külmudes paisub, nii metallid hakkavad nii-öelda liikuma – kui seadmed on valesti kokku pandud, tekib kahjustus.

Olukordi saab ennetada

Foruse tehnikud on siiamaani enamik külmast ilmast põhjustatud avariisid operatiivselt ära lahendanud, kui näevad, et väga paljusid olukordi saaks ära hoida ja ennetada. Lahendus on kvaliteetsetesse ja õigetesse seadmetesse investeerimine ning süsteemide korrektne hooldamine.

Kui hooldusmeistrid märkavad puuduseid, ei soovi väga sageli omanikud teha investeeringuid, et süsteemi kaasajastada või mõni seade välja vahetada. Aina enam hoitakse kokku hoolduskuludelt ja seadmete remonttöödelt. See kokkuhoid ei tasu end pikemas plaanis ära, sest pidevalt tuleb tegeleda nii-öelda tulekahjude kustutamisega.

Nii Sivren kui ka Uueküla panevad hooneomanikele südamele, kui oluline on kvaliteetsetesse seadmetesse investeerimine ja õige hooldus. Kõik seadmed tuleb enne talveperioodi üle vaadata ja tagada hooldus – nii saab vältida ootamatuid olukordi ja omanikul on stressikulu väiksem.

„Odavamate seadmete valik võib esialgu tunduda raha säästmisena, aga julgeme oma kogemuse pealt öelda, et erinevate avariide lokaliseerimine ja probleemidega tegelemine läheb teinekord kliendile oluliselt kulukamaks kui seadmete välja vahetamine. Näid näiteid on meie praktikas paraku palju,“ kinnitavad Foruse hooldusmeistrid.

Murekohaks pole ainult vanemad hooned, vaid ka uuemad majad. Viimastes on arvestatud energiasäästuga ning süsteemides on seadistatud ruumide temperatuuriks sageli 21-22 kraadi. Näiteks 20 miinuskraadiga ei pruugi selleks kliendile piisata ning kohale kutsutakse tehnik.

Tehnikut tuleb kuulata

Forus selgitab alati objektil välja, miks üks või teine seade katki läks – kas mõni süsteem oma aja ära elanud, need on valesti ehitatud või hooldamata, hoone halvasti soojustatud või muu põhjus. „Meie töö lõpeb alati ettepanekutega, mida teha selleks, et sarnast olukorda enam ei juhtuks ning ohtu vähendada,“ kinnitab Sivren.

Kui tehnik teeb ettepaneku probleemi lahendamiseks mõni seade välja vahetada, tuleb seda tõsiselt võtta. „Kui ühte hoolduspartnerit ei usu, võta kõrvale teine arvamus ja võin kinnitada, et 90% juhtudest need arvamused lähevad kokku,“ ütles Sivren.

Pakasega tuleks üle veel vaadata oma väliperimeetri valveseadmed – kui seadmed on külmunud ja lume all ei pruugi need õigesti signaale edastada. Lisaks tuleb hoolitseda tuleohutuspaigaldiste eest.

Kui hoonetes on suitsuluugid või tuletõrjehüdrant, peab kontrollima, et need poleks lume all – tuleohutuses räägime inimelude päästmisest.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Tähtaeg läheneb: tuleohutusülevaatust tuleb teha ka garaažidele

Kodu turvalisus – viis asja, millele peaksid talveperioodil kindlasti mõtlema

Kinnisvara jätkusuutlikkuse ekspert Jaanika Veldre: kuidas ärihoonete renoveerimine tagab kinnisvara pikaajalise väärtuse?