E-koolitused

Meil on rõõm teada anda, et sellest sügisest said LEED Retail hõbedase sertifikaadi Maardu, Roo ja Tiskre Prisma. Tegemist on Baltikumis esimeste supermarketitega, mis on saanud rohemärgise.

Oleme Foruses nõustanud ja olnud partnerina kohal mitmekümne hoone LEED-sertifitseerimisel, mille seas on ka kaubanduskeskused. Jaekaubandushoonetest on Prismad esimesed.

Roo Prisma ärihoone kuulub ettevõtja Marko Kulli firmale Millerhawk, mis tegeleb kinnisvaraarendusega. Maardu ja Tiskre Prisma hooned on arendanud Capital Mill. Mõlemad arendajad on oma südameasjaks võtnud keskkonnasõbralikud hooned, mille eluring oleks võimalikult pikk.

Foruse energiatõhususe osakonna juht Kairi Nõulik tunneb rõõmu, et lisaks ärihoonetele tunnevad LEED sertifitseerimise vastu järjest enam huvi jaekaubandusettevõtted.

Jääksoojus kütmisesse

LEED sertifitseerimisel saab hoone punkte erinevates kategooriates. Üks oluline näitaja on hoone energiakasutus – kütmine, jahutus ning elektri tarbimine.

Kairi Nõuliku sõnul tõi Prisma hoonetele palju olulisi punkte keskkonnasõbralik külmaseadmete kasutus. Seal kasutatakse looduslikku ning veeauruvaba külmainet, millel on osooni kahandav koefitsient ning mõju globaalsele soojenemisele väga madal. Efektiivsemaks energia kasutamiseks ja hoone kütmiseks taaskasutatakse ka sama jahutussüsteemi jääksoojust.

Hoone kütmiseks on kõige keskkonnasõbralikum kasutada fossiilkütuse asemel tõhusat kaugkütet või maasoojuspumba, milles CO2 jalajälg on madalam. Näiteks Maardu Prisma asub tõhusas kaugkütte piirkonnas – see tõi hoone sertifitseerimisel lisapunkte. Nõulik peab Prismade valgustussüsteemi samuti üheks tõhusamaks, mis tänapäeval kaubandushoonetes näeb.

Lisaks eeltoodud meetmetele paigaldati Tiskre Prisma katusele päikesepaneelid ning Roo Prisma teeb eriliseks, et seal kasutatakse rohelist elektrit – kogu elekter tuleb taastuvatest energiaallikatest.

„Oleme Foruses eelnevalt aidanud kaubanduskeskuseid LEED sertifitseerimisel, aga mitte jaekaubandusettevõtteid. Kolme Prisma hooned on kindlasti eeskujuks ning loodan, et ka teised suured kaupluseketid võtavad rohelise mõtlemise ning jätkusuutlikkuse oma südameasjaks,“ rääkis Kairi Nõulik.

Arendajatele loomulik

Capital Milli arendatud ärihoonetest Eestis on kuus hoonet praeguseks saanud LEED keskkonnasertifikaadi. Neist kaks LEED sertifikaati lisandus viimasel nädalal. Ettevõtte tegevjuhi Kaarel Loigu sõnul on jätkusuutlike lahendustega A-energiaklassi hoonetest kujunenud arendajale uus kohustuslik tase ning Capital Mill soovib roheliselt mõeldes sertifitseerimisnõuete osas igati sammu käia. Teisalt on LEED sertifikaat kvaliteedimärgiks, et leida hoonesse üürnikke või saada paremaid finantseerimise tingimusi.

„Rohesertifikaat muutub kinnisvaravaldkonnas üha olulisemaks nii arendajatele, finantseerijatele kui ka üürnikele, sest järjest rohkem pööratakse tähelepanu nii hoonete keskkonnasõbralikkusele kui ka energiatõhususele. Hoones peab olema hea töötada ja ka klientidele peab seal mugav olema,“ lisas Millerhawk OÜ juhatuse esimees Marko Kull.

Meie aitame Foruses erinevaid ettevõtteid ja hoone omanikke sertifikaadile kvalifitseerumiseks. Oleme ehitise planeerimisel või renoveerimisel arendajate jaoks tiimiliige, kes hindab lahenduste vastavust LEED nõuetele ja teeb kogu protsessi lihtsaks ning arusaadavaks.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) on rahvusvaheline sertifitseerimissüsteem, mille eesmärk on hinnata ja tunnustada hoonete keskkonnasäästlikkust. LEED sertifikaadi saamine tähendab, et hoone vastab rangetele energiatõhususe ja keskkonnasõbralikkuse standarditele.

 

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Foruse enam kui 10-aastane koostöö Viru Keskusega – tehnohooldusest maineka rohesertifikaadini

Vargused kaupluses suurenenud? Anname nõu, millised täiendavad meetmed aitavad tagada turvalisust

Valvesüsteem ja talv – kuidas avaldab külm ilm seadmetele mõju?