Foruse juhatuse liige Einar Laagriküll arutleb Äripäeva värskes kinnisvara korrashoiu aastaraportis selle üle, mis ootab kinnisvara korrashoiu valdkonda ees tänavu aasta teises pooles ning millised on suuremad väljakutsed. Millist rolli mängib büroopindade paisuv vakants ja hoonete tühjenemine? Kuidas avaldavad kinnisvara korrashoiule mõju ESG ja AI?
Mis ootab kinnisvara korrashoiu valdkonda ees 2024. aasta II poolel? Olulisimad väljakutsed? Millist rolli mängib siin büroopindade paisuv vakants ja hoonete tühjenemine?
Hinnatõus tingib vajaduse otsida võimalusi tehnoloogilisteks uuendusteks ja kulude kokkuhoiuks. Väljakutseks on jätkuvalt tihe konkurents teenusepakkujate vahel. Suurenev büroopindade vakants valab lisaks õli tulle ja sunnib kinnisvara omanikke otsima kulude optimeerimise võimalusi. Üüripindu valitakse tänapäeval väga hoolega. Nii näiteks võib juhtuda, et rentnik ei tule üüripinnale, sest hoonel pole vajalikku energiaklassi või on kommunaalkulud liiga kõrged. Kinnisvaraomanik peab olema valmis üüripindu ümber ehitama ja kohandama vastavalt uute üürnike ja sellele, milliseid ruume turul nõutakse. Lisaks mõtlema sellele, kuidas vähendada hoones kulusid – kas on vajalik renoveerimine, energiatõhusamaks muutmine jne. Kokkuvõttes lisab see kinnisvarale väärtust.
Valmis tuleks olla muidugi olukordadeks, kus üürnike vahetumisel ruumid kellegi teise jaoks ümber ehitada. Investeering kinnisvarasse ei tohiks lahkuda rentnikega. Kui hoone omanikul pole võimalik väga suurt investeeringut ette võtta, saab alati kaaluda, kas rendipinnad võiksid sobida mõnele väiksemale ning alustavale ettevõttele. Oleme Foruse praktikas viimasel ajal näinud olukordi, kus hoone omanikul on tulnud näiteks suuremad ruumid väiksemateks rendipindadeks ehitada, et majja üürnikud leida.
Uue valitsuse maksu-uuendused. Mida see toob kaasa kinnisvara korrashoiu valdkonnale?
Muudatused maksudes tekitavad üldisemat ebakindlust. Lisanduvad maksud teevad keerulisemaks seisu madala marginaaliga ärides, kus kliendid on hinnatundlikud. Maksumuudatused tähendavad kinnisvara korrashoius hinnatõusu eelkõige lõppkliendi jaoks. Kui maksud tõusevad, kallinevad ka teenused – see tähendab reeglina suuremaid kulusid üürnikele.
Täispikkuses lugu Äripäeva kinnisvarauudiste portaalis.