Suvi toob endaga kaasa valguse, soojuse ja võimaluse puhkamiseks. Paljud meist veedavad suvisel ajal rohkem aega suvekodudes ja reisides. Paraku tähendab see ka seda, et kodud jäävad tihedamini järelevalveta. Vargad suvel ei puhka. Statistika järgi tõuseb kevadest alates hüppeliselt varguste arv.

Meile endale võib tunduda, et elame vaikses piirkonnas ja pikanäpumehed meie hoovile ei kipu. Või hoopis vastupidi – meil on ümberringi palju naabreid ja seetõttu ei julge keegi vargile tulla.
Foruse juhtimiskeskuse juht Rasmus Peterson tõdeb, et professionaalsed vargad teavad väga hästi, millal on maja või korter inimestest tühi ja naabrivalve ei toimi. Pikanäpumehed võivad näiteks suvilast asju minema tassida pikema perioodi jooksul – alustades tööriistades ja grillist ning lõpetades kalli tehnikaga. Kortermajades aga leiavad vargad võimaluse, kuidas mõne majaelanikuga koos uksest sisse lipsata ja seejärel juba tegutsema asuda.
Selleks, et meid ei tabaks ebameeldivad üllatused, saad koduomanikuna ise väga palju ära teha. Rasmus Peterson jagab tõhusaid soovitusi, kuidas kindlustada meelerahu nii suvel kui igal aastaajal. Ja seda mitte ainult varguste ennetamiseks.
Korralik koduvalve erinevate anduritega
Tänapäevased koduvalvesüsteemid on üha nutikamad ja need ei ole väga kallid. Kaasaegne valvesüsteem kaameratega ei anna ainult märku sissetungihäiretest, vaid võimaldab ka reaalajas jälgida, mis kodus toimub. Lisaks annab häire ka veelekkest või tulekahjust. Nii saad tunda meelerahu ka kodust eemal olles või öisel ajal magades.
Töökorras suitsuandur
Suitsuandurit ei peeta kodudes asjatult väikeseks elupäästjaks. Kontrolli regulaarselt, kas suitsuandurid ja selle patareid on töökorras. Kui kodus on valvesüsteem, siis on kõige parem ühendada andur turvapartneri juhtimiskeskusega. Sel juhul saab turvapartner tulehäire korral signaali.
Ära jäta muljet, et kodu on tühi
Pimedad aknad, üle ajavad postkastid ja niitmata muru – need märgivad annavad pahalsele selge signaali, et kedagi pole pikemat aega juba kodus. Kasuta näiteks liikumisanduritega aiavalgustust ja tee naabritega kokkulepped, et nad jälgiksid ka kõrvalkinnistul toimuvat.
Tänapäeva moodsa koduvalvega saab saab samuti mobiiliäppi seadistada lahenduse, kus päeva jooksul lähevad teatud aja tagant tuled majas põlema, mis just kui jätab „pahalasele“ mulje, et inimesed on kodus, kuigi tegelikult pole.
Kaitse keldreid ja panipaiku
Kevadsuvisel perioodil tuleb politseile ja turvapartnerile järjest teateid, kuidas ühe või teise korterelamu mitu panipaika on lühikese aja jooksul tühjaks varastatud. Forus näeb oma praktikas, kuidas oma kodu turvalisusele mõeldakse, kuid paraku jäävad tähelepanuta panipaigad, garaažid ning muud hoone üldalad, kus hoitakse rattaid ja muid hinnalisi esemeid. Soovitus on samuti graaaž ja kelder varustada valvesüsteemi või ukse- ja aknamagnetitega.
Vaata üle rõdud ja terrassid
Mõtle, kas on kortermajade rõdudel ja terrassidel on mõistlik hoiustada hinnalisi esemeid, nagu näiteks jalgrattad ja tööriistad. Professionaalne varas tegutseb läbimõeldult ja tema jaoks pole probleem ronida kõrgemale korrusele.
Aknad ja uksed kinni
Veendu kodust lahkudes, et kõik lukud töötaksid ning uksed ja aknad oleks kinni ning raskesti avatavad. Vargad otsivad lihtsamaid sihtmärke.
Ära jaga avalikult oma puhkuseplaane
Sotsiaalmeedia postitused stiilis „Puhkusereis algas!“ annavad potentsiaalsele vargale vihje, et kodu on tühi. Jaga puhkusepilte alles siis, kui oled kodus tagasi. Ära samuti eksponeeri avalikult kalleid esemeid.
Turvapartner Forus on alati koduomanikele oma nõu ja jõuga abiks ning annab soovitusi, milline valvesüsteem valida ning kuidas oma vara ja kodu paremini kaitsta. Igal koduomanikul tasuks mõelda, et lisaks vara kaotusele tähendab vargus ka turvatunde kadumist. Oma kodus soovime kõik end hästi ning turvaliselt tunda.
Kui soovid tellida kodule valvelahendust, võta Forusega ühendust läbi kodulehe www.forus.ee/koduvalve