E-koolitused

Tuleohutus ja eakad: 10 viisi, kuidas saad oma lähedasi tuleõnnetuste eest kaitsta

Sageli on tulekahjude ohvrid vanemaealised üksikud inimesed. Oled sa veendunud, et Sinu eakas lähedane teab, kuidas ohutult kütta ja süüa teha, küünlaid põletada ning suitsuandurit kontrollida? Foruse tuleohutusspetsialistid annavad nõu, millest peaksid regulaarselt oma eakate lähedastega rääkima.

Tuleohutuses on ennetus kõige tõhusam meede. Lisaks enda ohutusele tuleb mõelda ka oma lähedastele.

Kodusele tuleohutusele tuleb kütteperioodil ja pühade saabudes pöörata rohkem tähelepanu. Talveperioodil kasutatakse rohkem lahtist tuld ning erinevaid elektriseadmeid. Nendest võivad väga kergesti alguse saada tulekahjud.

Eakad lähedased võivad tuleohutuses olla haavatavamad, sest vanuse tõustes tekivad erinevad terviseprobleemid ja reaalse põlengu korral ei saa me olla veendunud, et nad tulevad olukorraga toime.

Me saame väga palju ise ära teha, et oma lähedasi paremini kaitsta. Harida neid esmasel tuleohutusel, aidata kütmisel, söögitegemisel, suitsuanduri kontrollimisel või seadmete patareide vahetamisel.

Kuidas saad oma lähedasi tuleõnnetuste eest kaitsta?

Veendu, et hoones on töötav suitsuandur

Seaduse kohaselt peab igas kodus olema vähemalt üks suitsuandur. Kontrolli, kas Sinu eaka lähedase kodus on suitsuandur ja see oleks töökorras. Pisikene abimees aitab varakult avastada tulekahju ja elusid päästa.

Mitte kunagi ei tohi jätta tähelepanuta suitsu- ega vinguanduri signaali.

Kamin või puuküttega ahi nõuab vingugaasiandurit

Kui eluhoones on ahi või muul tahkel kütusel töötav küttekeha, peab seal kindlasti olema vingugaasiandur. Vara suletud siibri tõttu tuppa imbuv nähtamatu ja lõhnatu mürgine vingugaas on tappev ning seda saab avastada ainult vinguanduri abil.

Pane oma lähedastele südamele, et ahju siibrit ei tohi liiga vara sulgeda. Kõige ohutum siibri sulgemise aeg on siis, kui söed enam ei hõõgu. Vingugaasimürgituse tagajärjed võivad olla kurvad. Vingugaas on inimese tervisele väga ohtlik gaas. See on lõhnatu ja nähtamatu.

Kui vinguandur tööle hakkab, tuleb gaasiseade välja lülitada ja avada aknad, et tuba tuulduks. Halva enesetunde korral tuleb minna koheselt värske õhu kätte ning vajadusel pöörduda arsti poole.

Kütteseadmed korda

Küttekoldeid on oluline regulaarselt ja korrektselt hooldada. Vastasel juhul võib neist alguse saada tulekahju.

Kutsu regulaarselt korstnapühkija. Korsten ja tahmalõõrid peavad olema pragudeta ja puhtad.

Ohutu söögitegemine – põlevale rasvale ei tohi vett peale valada!

Kõige rohkem toidukõrbemisi saab alguse, kui minnakse toidu valmistamise ajal magama või korraks kodust minema. Kui teed süüa, siis ole köögis!

Meie kõigi tähelepanu vahepeal hajub. Alati tuleks aga veenduda, et peale toidu valmistamist, on pliit välja lülitatud.

Kui rasv pannil süttib, tuleks tulekolle katta kaane, vaiba, köögirätiku või tekiga. Kindlasti ei tohi põlevale rasvale või õlile vett peale valada. Nii muutub tulekahju veel suuremaks. Samuti ei tohiks põlevat anumat majast välja viia, sellega võib põleng võtta veelgi suuremaid mõõtmeid.

Toidutegemisel puhkenud tulekahju kustutamiseks on soovitatav varuda endale elamisse tuletekk või tulekustuti.

Küünlaid ei tohi jätta järelevalveta

Sügis- ja talveperioodil põletavad inimesed rohkem küünlaid. Pea meeles ja pane ka oma lähedastele südamele, et küünlad peavad olema mittesüttival alusel ja eemal põlevmaterjalist, nagu paberid, ajalehed ning kardinad. Samuti ei tohi küünlaid jätta valveta.

Hoia kergestisüttivad esemed tulekoldest eemal

Ahju või pliidi läheduses ei tohiks olla kergestisüttivat materjali, nagu paber, papp, küttepuud ja süütevedelik. Pisemgi lenduläinud söetükk võib põhjustada suurt kahju.

Ära koorma elektrisüsteemi üle

Talvel võib olla lisasoojuse saamiseks vaja kasutada elektriradiaatoreid või soojapuhureid. Neil tuleb kasutada mõistlikult, et elektrisüsteemi mitte üle koormata. Samuti tuleks veenduda, et me ei kataks radiaatoreid ega puhureid riideesemetega või kergesti süttivate materjalidega kinni.

Elektrilised kaunistused pühade eel ja ajal

Vaata üle, et elektrilised kaunistused oleks töökorras. Kui visuaalselt on juhtmetel näha kahjustusi, ei tohiks neid kasutada. Selline elektriseade võib põhjustada nii elektrilöögi kui ka tulekahju. Kui kahtled elektriseadme töökindluses, on ohutum sellest vabaneda. See kehtib kõikide seadmete puhul.

Kui majapidamises on lemmikloomi, tuleks veenduda, et nad ei näriks elektrijuhtmete kaableid. See kujutab endast ohtu nii loomale endale kui ka inimestele.

Kellele tuleohust teada anda?

Kui puhkeb tulekahju, tuleb sellest kiiresti teada anda ja helistada 112. Lisaks tuleks informeerida oma lähedasi.

Korralik koduvalve

Koduvalvesüsteem ei tähenda ainult kaitset varguste eest. Koduvalve kaitseb ka tänapäeval muude ohtude eest, nagu tuli, vingugaas või veeleke.

Kodune valvesüsteem sisaldab reeglina ka suitsu- ja vingugaasiandurit. See tähendab, et tulekahju korral läheb andur tööle ja signaal jõuab ka turvapartneri juhtimiskeskusesse.

***

Hoia oma eaka lähedase kodu tuleohutusel silm peal ja seda mitte ainult pühade saabudes, vaid kogu aeg. Vajadusel anna nõu, kontrolli ise suitsuanduri patareisid ja küsi, kas lähedane vajab söögitegemise või toa kütmisel abi.

Pea meeles, et iseenda või lähedase turvatundesse ei saa kunagi panustada liiga palju.

Soovid oma lähedase kaitsmiseks koduvalvet? Uuri meie koduvalve lehelt lähemalt.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Käisime Lõuna-Koreas uusi pädevusi saamas: oleme energiasektori innovatsiooni juures ja panustame oma inimeste arengusse

Foruse enam kui 10-aastane koostöö Viru Keskusega – tehnohooldusest maineka rohesertifikaadini

Vargused kaupluses suurenenud? Anname nõu, millised täiendavad meetmed aitavad tagada turvalisust