E-koolitused

Tulekustuti koju või ärihoonesse – mida peaksid kustuti valimisel silmas pidama?

Ohuolukorras on kiire tegutsemine prioriteet ning iga raisatud sekund võib olla elulise tähtsusega. Tulekustutit kui esmast tulekustutusvahendit peaks oskama iga inimene kasutada, kuid ennekõike peaks veenduma enda ja teiste inimeste ohutuses ning turvalisuses. Tulekustuteid on erinevat tüüpi ning nende valikul peab arvestama mitmeid asjaolusid.

Muu hulgas tuleb arvestada hoone pindala, kasutusotstarvet, keskkonnatingimusi ning ehitises asuvate põlevainete ja tulekustutusainete sobivust. Meeles tuleks pidada, et kustutile peab olema hoones või sinu kodus lihtne ligipääs. Seda ei tohi kindlasti panna kohta, kus tuli võib kustutile ligipääsu blokeerida. Lisaks ei tohiks seda esemetega ära varjata.

Tulekustuti koju või ärihoonesse?

Koduses majapidamises on tulekustuti rangelt soovituslik. Õnnetusi juhtub kogu aeg ning need ei hüüa tulles – näiteks suvisel ajal hooletul grillimisel.

Foruse tuleohutusspetsialistid soovitavad kodusesse majapidamisse endale soetada vahtkustuti, mis on efektiivne ning oma omaduste poolest ka siseruumides kasutamiseks kõige ohutum ja turvalisem. See ei lendu laiali ega riku pindu.

Vahtkustuti sobib puidu, paberi, tekstiili, õli, bensiini, plastmassi, rasva, bituumeni, kummi kustutamiseks. Ohutu kaugus on 1 meeter.

Väga levinud arvamus on see, et vahtkustutiga ei tohi kustutada pinge all olevaid elektriseadmeid. Tegelikult on vahtkustutiga lubatud kustutada kuni 1000V pinge all olevaid elektriseadmeid. Lisaks on vahtkustutil peal täht F, mis tähendab, et antud kustutiga võib ohutult kustutada köögis või grillimisel süttinud rasvasid. Vahtkustutid sobivad ka kontorihoonesse.

Erinevate äripindade külmadesse ruumidesse ja tootmishoonete ladudesse sobib seevastu aga väga hästi pulberkustuti. Viimane on kõrgeima A- ja B-klassi efektiivsusnäitajatega, mida 6 kg pulberkustutitele antakse. Pulberkustuti on kõige levinum ja sobib enamike materjalide kustutamiseks.

Arvestada tuleb aga sellega, et siseruumides võib pulber tekitada väiksemate põlengute kustutamisel liigseid kahjusid (pulber on ääretult lendlev ja kahjustab elektroonikat).

Tulekustutite kontroll

Kustuteid hooldavad ettevõtted, kellel on selleks vastav volitus, nagu Forus. Sisetingimustes ja kuivas kohas paiknevaid kustuteid peaks kontrollima iga kahe aasta tagant. Kui kustuti on paigas, kus seda mõjutab niiskus, vibratsioon või temperatuurikõikumine, tuleks tulekustutit kontrollida kord aastas.

Tulekustutit tuleks hoida keskkonnas, kus ei ole liiga niiske ega esine suuri temperatuuri muutumisi. Kustuti eluiga on umbes 10 aastat. Kui kustuti deformeerub või roostetab, siis tuleks kustuti välja vahetada. Pulberkustuti puhul tuleb kindlasti jälgida, et manomeetri näit oleks rohelisega märgitud vahemikus.

Foruse tuleohutusspetsialistid rõhutavad, et enne tulekustuti valimist tuleb arvestada kindlasti sellega, et tegemist on esmakustutusvahendiga, mis on mõeldud vaid esmaseks reageerimiseks.

Enne tulekustuti kasutamist veendu kindlasti ohutuses.

Tulekustutite kontrollist saad lähemalt lugeda meie kodulehelt siit. Samalt lehelt saad ärikliendina tellida ka kustutite kontrolli.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Tähtaeg möödunud aastal: paljudel tuleohutusülevaatuse kohuslastel on jätkuvalt seaduslik kohustus täitmata

Foruse ohutusvaldkonna juht toob välja kuus levinud eksimust, mis põhjustavad kodudes tulekahjusid

Forus on töötukassa oluline partner: kuidas koostöö toimib ja milliseid võimalusi ettevõttena pakume?