E-koolitused

Pühad ja puhkuste periood toob kaasa varguste kasvu: Forus jagab näpunäiteid, kuidas oma vara pahalaste eest kaitsta

Foruse varavastaste kuritegude analüüs näitab, et pühade eel ning ajal kasvab varguste ja sissemurdmiste arv. Forus paneb äripindade ning kodu omanikele südamele, et oma vara ei tohiks tähelepanuta jätta. Vaadata tuleks ringi pilguga, mis on hinnaline ja mida on võimalik varastada.

Jaanipidustused ning pühad viivad inimesed kodust eemale. Äripinnad on enamasti samuti suletud ning ehitusplatsidel ei ole tegevust. See on soodne võimalus varastele tegutsemiseks. Seda näitab ka Foruse iga-aastane statistika – sissetungide arv kasvab hüppeliselt.

Foruse juhtimiskeskuse juht Rasmus Peterson kinnitab, et nii nagu kuuleme viimasel ajal poevarguste kasvust, on tõusutrendis ka varguste ning sissetungimiste arv äripindadele ja kodudesse. „Kui räägime varguste arvu tõusust, siis me ei soovi inimesi hirmutada, vaid juhtida tähelepanu, kuidas oma vara kaitsta ning tegeleda ennetusega – kutsumata külaline koju või kellegi äripinnale ei ole meeldiv kogemus,“ nendib Peterson.

Forusele laekub teateid sissetungidest peaaegu iga päev. Samuti kuuleme iganädalaselt uudistest ning sotsiaalmeediast, kuidas ühes või teises piirkonnas on sisse murtud eramajadesse või äripindadele.

Varguskatsed on enamasti organiseeritud grupeeringute poolt – need on pikemalt planeeritud ehk tegutsetakse teadlikult. Tihti varastatakse sekunditega ning ka päevasel ajal. Kaasa võetakse kõike, mis hinnaline. Näiteks tehnika, jalgrattad, tööriistad, sularaha, ehted.

Kvaliteetsed valveseadmed või turvapartneri kaasamine vähendab kindlasti riski langeda varguse ohvriks. Kasutusele tasub võtta ka kõik muud abinõud, nagu lukud, korralik valgustus ja kaamerad. Me oleme ise oma vara esmased kaitsjad ning saame ennetusega väga palju ära teha.

Kodutehnika ja ehitussoojakud

Kodust või äripinnalt lahkudes tuleks ringi vaadata pilguga, mis on seal hinnaline, nähtaval kohal ja mida oleks võimalik kaasa võtta. Samuti tuleb hoolega jälgida, kas signalisatsioon on peale läinud, kõik uksed lukustatud ning aknad kinni. Kui jätad need tegevused tegemata, on varaste jaoks juba pool tööd tehtud.

Peterson soovitab koduomanikele, et muruniidukeid või muud hinnalist tehnikat ei tohiks jätta nähtavale kohale ning keset hoovi lageda taeva alla. Sama kehtib ka ehitusobjektidel, mis on kevadsuvisel ajal pikanäpumeestele suureks ahvatluseks.

„Järelevalveta tööriistad panevad varastel mõtte tööle ka siis, kui esialgu polnud varastamiseks konkreetset plaani. Eriti meelitavad pahalasi ehitussoojakud ning platsid, kus pühade ajal enamasti keegi ei viibi. Samuti esimese korruse ärid, mis on suurest melust eemal,“ kinnitab Peterson.

Kvaliteetsed valveseadmed või turvapartneri kaasamine vähendab riski langeda varguse ohvriks. Valvesüsteemi ei tohiks alahinnata, sest tänapäeval on väga palju nutikaid võimalusi, kuidas varguseid tõkestada.

„Me ei saa sada protsenti varguseid ära hoida, aga õigel ajal juhtimiskeskusse jõudnud häiresignaal aitab kõige hullemast hoiduda. Varguse ohvriks langemine või sissemurdmine jätab sisse ebameeldiva tunde ja tekitab ebakindluse. Seda kindlustus ei korva,“ rõhutab Rasmus Peterson.

Valvesüsteemi olemasolu korral tuleb kindlasti turvapartnerile edastada kontakt, kes saaks reaalse sündmuse korral kohal olla. Juhul, kui valvesüsteemi ühendus turvafirmaga puudub, on kontaktisik samuti vajalik. Peamine on see, et oleks keegi, kes saaks ohuolukorras võimalikult kiiresti reageerida ja kontrollida hoones toimuvat. „Näiteks tulekahju või veeavarii korral on see äärmiselt oluline – seal loeb iga sekund,“ ütleb Peterson.

Näpunäited kodu- ja äriomanikele

 

  • Paigalda korralik valvesüsteem ühes ukse- ja aknamagnetitega. Tänapäevased nutikad lahendused võimaldavad süsteemi mobiiltelefoniga jälgida, et saaksid ise toimuval silma peal hoida.
  • Turvapartneri kleebis aitab vargaid peletada.
  • Vaata üle, et hinnalised asjad ei oleks tänava ääres või kodus nähtaval kohal.
  • Lukusta kindlasti kõikide abihoonete uksed ja aknad.
  • Ära jäta hoovi nähtavale kohale kallist tehnikat ega ehitusmaterjale.
  • Liikumisanduriga välivalgustus aitab kutsumata külalisi peletada nii kodus kui ka äripinnal. Lisaks võiks mõelda ajastatavate valgustite peale, mis jätab mulje, nagu keegi viibiks ruumis, kui tuled aeg-ajalt süttivad ja kustuvad.
  • Kodust eemal viibides ei tasuks postitada sotsiaalmeedias oma asukohta reaalajas, vaid alles siis, kui ollakse kodus tagasi.

Kui sul puudub tehniline valve või turvapartner, kuid avastad, et sinu koju või ärihoonesse on sisse murtud, helista kohe hädaabinumbril 112.

Kui soovid oma äripinnale tehnilist valvet, võta meiega ühendust läbi kontaktivormi. Kui soovid endale koju valvesüsteemi, saada meile päring läbi koduvalve kalkulaatori.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Enneta kodus tuleõnnetusi: 7 teemat tuleohutusest, millest peaksid lapsega võimalikult varakult rääkima

Kesk-Eesti pere käib üheskoos Foruses tööampsutamas: soe ja sõbralik õhkkond kutsub alati tagasi

Forus võttis oma patrullteenistuses kasutusele esimesed täiselektrilised autod