Aja jooksul kogunevad ventilatsiooniseadmesse erinevad saasteained, teiste hulgas bakterid, peenosakesed ja ehitus- ning õietolm. Puude ja taimede tolmlemine on praegusel aastaajal üks levinumaid põhjuseid, miks hoonetes ventilatsiooniseadmete filtrid ummistuvad kiiremini kui tavaliselt. Kui filtrid on pikemat aega ummistunud, põhjustab see inimestele terviseprobleeme ning suurendab ka hoone energiatarbimist.
Inimene veedab väga suure osa oma ajast siseruumides, seega ruumide sisekliima on meile väga oluline. Sisekliima kvaliteedi määravad standardid ja erinevad normid ning nõuded. Hoonete ventilatsiooniseadmete eesmärk on läbi mehaanilise õhuvahetuse tagada siseruumides värske ja tolmuvaba õhk.
Ventilatsiooniseadmete õhufiltreid tuleb nii ärihoonetes kui ka eramajades vahetada vähemalt korda aastas. See tagab puhta õhuvahetuse, hoiab energiakulud kontrolli all ning pikendab seadmete eluiga.
Forus on näinud oma praktikas, kuidas hoone omanik pole nõus tegema aastas mõnesajaeurost kulutust ventilatsiooniseadmete filtrite vahetuseks. „Sellisel juhul on seade pidevalt koormatud ja kulutab tavapärasest rohkem energiat. Sisuliselt masin töötab ning tarbib elektrienergiat, aga midagi tarbijani ei jõua,“ nendib Foruse tehnoteenuste juht Gert Kotsar.
Hoolduspartneri roll
Ventilatsiooniseadmete filtrite vahetust peaks planeerima juuni- või juulikuus. „See on periood, kui puude õitseaeg on möödas. Enne pole seda otstarbeks teha, sest õietolmu tõttu taas täituvad filtrid kiiresti. See tähendab topeltkulu. Siinkohal on oluline roll professionaalsel hoolduspartneril,“ kinnitab Kotsar.
Kotsari sõnul on hooldusmeistri roll jälgida, millal on mõistlik seadmeid hooldada ja näiteks filtreid vahetada. Kõik see avaldab mõju meie jalajäljele ning loodusele – kui palju tekib prügi, kui palju tehnik edasi-tagasi ühele objektile sõidab jne. Need tegevused tuleb hoolega läbi mõelda, aga tagada ka optimaalne aja- ning kliendi rahakasutus.
Tehnikajuht läheneb igale objektile erinevalt ning arvestab sealjuures ka äriobjekti asukohta. Kui läheduses on kõrghaljastust ning alal on lendlevat tolmu palju, saab prognoosida, millal on kõige õigem aeg filtrite vahetuseks. Lisaks õietolmule mängib rolli, kas lähedal tehakse teetöid või on tegemist tööstuspiirkonnaga.
Kaasaegsemad ventilatsiooniseadmed on varustatud tehniliste lahendustega mille vahendusel saab kliendi hoolduspartner distantsilt jälgida, kas ventilatsiooniseadme filtri täituvus on ületanud piirmäära.
Forus läheneb oma klientide objektidele reeglina vajaduspõhiselt – hooldusel kindlaks määratud intervalli kaudu või vastavalt sellele, millal jälgimissüsteemid märku annavad. „Üldjuhul on reegel see, kui vahetame ventilatsiooniseadme filtreid, siis vahetuse teevad meie tehnikud pärast kevadsuvist puude ja põõsaste tolmlemist,“ nendib Kotsar.
Suuremate kulude vältimine
Kui ventilatsiooniseadmete filtrid on pidevalt umbes ning saastunud ja õhuvahetus on seetõttu minimaalne, võib üks hetk maja konstruktsioonidesse tekkida hallitus – tekib niiske keskkond, mis on soodne ka bakterite ja näiteks majavammi levikuks.
5000 ruutmeetrise tootmishoone ventilatsiooniseadmete filtrite vahetus maksab suurusjärgus 200-300 eurot aastas, millele lisandub täiendavalt filtrite enda maksumus. „Kui hoone omanik suhtub hooldamisse kergekäeliselt, võib juhtuda, et hiljem omanik seisab silmitsi faktiga, kus filtrite vahetamata jätmise pärast tuleb investeerida 10 000-20 000 eurot remonttöödesse või hoone rentnikul tuleb arvestada energiatarbimise ülekuluga. See on reaalne näide elust enesest,“ räägib Kotsar.
Ühe ventilatsiooniseadme keskmine eluiga on 15-20 aastat. Filtreeritud puhas õhk on oluline kõikidele ventilatsiooniseadme süsteemi osadele. Hooldades seadet, saad pikendada ka selle eluiga.
Foruse tehnoteenuste juht Gert Kotsar paneb hooneomanikele südamele, et kindlasti peaks usaldama oma hoolduspartnerit – nad omavad erinevat tüüpi kogemusi ning tunnevad seadmeid ja on oma ala spetsialistid.
Kotsar soovitab ka koduomanikel oma ventilatsioonifiltrid praegu üle vaadata. Sageli on eramajade piirkonnas rohkem puid ja põõsaid ning õietolmu mida võib filtritesse sattuda oluliselt rohkem kui näiteks mõnes ärihoones.
Regulaarne ventilatsiooniseadmete hooldus aitab kokku hoida kulusid ja säästab keskkonda.
Kui Sul ei ole veel ärikliendina tehnohoolduse partnerit, võta meiega ühendust siin.