E-koolitused

Tuleohutusülevaatus – 10 levinumat küsimust ehk kellele ja miks?

Tuleohutus on rangelt reglementeeritud valdkond. Seda kindla põhjusega – me räägime inimelude hoidmisest ja päästmisest. 2021. aastal jõustunud tuleohutuse seaduse muudatus tõi tuleohutusülevaatuse kohustuse büroohoonetele, tööstus- ja laohoonetele ning suurematele garaažidele ja parkimismajadele. Paljudel on seaduslik kohustus veel täitmata.

Tuleohutust ei tohiks kindlasti jätta juhuse hooleks – õnnetused võivad alguse saada väikestest ja esmapilgul tähelepanuta jäänud asjadest. Päästeameti statistikast selgub, et tööstus- ja laohoonetest on kohustuslik tuleohutusülevaatus tehtud vaid igas neljandas hoones. Tähtaeg oli enam kui aasta tagasi. Suur osa büroohooneid on ülevaatusega tänavu juba teisel ringil.

Kellel tuleb tuleohutusülevaatus teha, millal on ülevaatuse tähtaeg, millest sõltub ülevaatuse hind ja kes saab üldse ülevaatuse läbi viia?

Foruse tuleohutusspetsialistid vastavad enamlevinud küsimustele.

Tuleohutusülevaatus – millistele hoonetele kohustuslik?

Esmakordne kohustuslik tuleohutusülevaatus tuli läbi viia:

  • Büroohoonetel pindalaga üle 750 m2, tähtaeg hiljemalt 1. jaanuar 2023.
  • Tööstus- ja laohoonetel pindalaga üle 1000 m2, tähtaeg hiljemalt 1. jaanuar 2024
  • Garaažidel pindalaga üle 1000 m2, tähtaeg hiljemalt 1. jaanuar 2025.

Kuidas ma tean, et olen tuleohutusülevaatuse kohuslane?

Päästeamet on saatnud kõikidele kohuslastele meeldetuletusi. Iga hoone omanik saab ka ise Päästeameti ohutusportaalist vaadata endale kuuluva hoone andmeid. Juhul, kui hoone otstarve on muutunud, tuleb andmed kohaliku omavalitsuse abil ehitisregistris uuendada.

Kes peab hoone tuleohutusülevaatuse korraldama?

Tuleohutusülevaatuse tegemise korraldamise ees vastutab ehitise valdaja. Kui objekti kasutab mitu valdajat, korraldab tuleohutusülevaatuse tegemise ehitise omanik.

Miks tuleohutusülevaatus on minu hoones vajalik?

Ülevaatus on paljudele hoonetele seaduslik kohustus. See annab kindluse, et majas on tuleohutusnõuded täidetud. See inimeste ja materiaalse vara kaitseks. Tuleohutus on võtmetähtsusega. Väiksemgi nõuete eiramine võib kaasa tuua traagilisi tagajärgi.

Tuleohutusülevaatus – kes selle läbi viib?

Tuleohutusülevaatuse viib läbi erasektori esindaja. Ülevaatuse saab viib läbi spetsialist, kellel on vastavalt kutsestandardile tuleohutusspetsialisti 5. taseme kutsetunnistus või tuleohutuseksperdi 6. taseme kutsetunnistus. Oma ala professionaalid leiab Forusest. Meie spetsialistid on hinnatud ja teeme tuleohutusülevaatusi üle terve Eesti.

Kui palju tuleohutusülevaatus maksab?

Büroohooned, tööstus- ja laohooned ning garaažid on väga erineva suurusega ning need on erineval ajal ehitatud. Täpne tuleohutusülevaatuse hind kujuneb objekti suurusest ning töö mahust. Saada meie Foruse ekspertidele päring, et saaksime teha sinu hoonele konkreetse hinnapakkumise.

Tuleohutusülevaatuse tähtaeg on ammu möödas. Kas ma saan nüüd trahvi või mida tähtaja ületades tegema peaksin?

Päästeamet on kohuslastele saatnud korduvaid meeldetuletusi. Üksikuid on ka trahvitud. Trahvimisega päästeamet pole kiirustanud, sest on hooneomanikele ja valdajale vastu tulnud ning aidanud uue kohustusega harjuda. Kui avastad, et tuleohutusülevaatus on jäänud tegemata, saavad meie Foruse tuleohutusspetsialistid aidata ja üheskoos saab ülevaatuse aja kokku leppida. Võta meiega kiirelt ühendust ja leiame sulle ülevaatuseks sobiva aja. Ülevaatuse kiirus sõltub, kui korras on dokumentatsioon, kas on olulisi puudujääke, millised on hoone eripärad jne.

Kuidas ma pean tuleohutusspetsialisti külastuseks valmistuma?

Soovitame valmis panna erinevad dokumendid, nagu näiteks hoone projekt, erinevate tuleohutuspaigaldiste ehitamise ning hoolduslepingud (loe tuleohutuspaigaldiste hoolduse kohta täpsemalt meie kodulehelt) ja tulekahju korral tegutsemise plaan. Meie tuleohutusspetsialist ütleb enne objektile tulemist, milliseid dokumente täpsemalt vaja läheb.

Oluline on, et ehitise valdaja peab ülevaatuse tegijal võimaldama siseneda tema valduses olevale ehitisse ja kõikidesse ruumidesse ning esitama kõik asjakohased andmed ja dokumendid.

Mis juhtub, kui tuleohutusülevaatuse käigus ilmneb puuduseid?

Julgeme oma kogemuse põhjal öelda, et puudused ei ole midagi harukordset ja pigem näeme neid enamikel objektidel. Muretseda ei tasu. Tuleohutusspetsialist koostab peale igat ülevaatust ehitisele tuleohutusülevaatuse akti. Puuduste ilmnedes annavad meie spetsialistid asjalikku nõu nende likvideerimiseks ning lepime hoone valdajaga kokku aja uueks kohtumiseks. Kui tuvastame puudused, mida on võimalik kiirelt kõrvaldada, siis tuleohutusülevaatuse tegija lepib ehitise omaniku/valdaja/volitatud esindajaga kokku esmastes puuduste kõrvaldamise tähtaegades.

Kui puudused likvideeritakse 30 päeva jooksul, siis koostatakse akt ehitise korrasoleku kohta. Loe puuduste kõrvaldamisest põhjalikumalt Päästeameti kodulehelt.

Minu hoones on tuleohutusülevaatus tehtud. Kas ja millal pean selle uuesti tegema?

Kui tuleohutusspetsialist tuleohutusülevaatuse käigus ühtegi puudust ei leia, korraldab ehitise omanik või valdaja järgmise tuleohutusülevaatuse hiljemalt 6 aasta pärast. Juhul, kui hoones esines puudusi, tuleb järgmine ülevaatus teha 3 aasta pärast. See tähendab, et näiteks osad büroohooned on 2025. aastal tulnud tuleohutusülevaatusega teisele ringile.

Tuleohutusülevaatusest saad rohkem lugeda meie kodulehelt. Sealt saad meie spetsialistile saata päringu. Pea meeles, et mõistaksid hooneomaniku või valdajana tuleohutuse olulisust ning telliksid vabatahtlikult spetsialisti hoonet kontrollima, mitte ei ootaks pidevalt päästeameti meeldetuletusi ja trahve.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Foruse kogemus tehnikaringluse ettevõtte GreenDice teenustega – kuidas üheskoos jalajälge vähendame

Turvapartner hoiatab kevadise rattavarguste laine eest: valveta maja üldalad ja keldrid on pahalastele lihtsaks sihtmärgiks

Jätkusuutlik kinnisvara: miks on rohelisem ehitus tuleviku ainus valik?