E-koolitused

Foruses tööampse teinud noored: see on suurepärane võimalus töötada endale sobival ajal ning nautida ürituste melu

Forusele teeb suurt rõõmu, et suve jooksul abistas meid suurematel ja väiksematel üritustel sadakond noort, kes said turvatööst positiivse kogemuse ja elamuse. Paljud jätkavad tööampsudega ka sügisperioodil. Mõned noored otsustasid Foruses oma karjääri jätkata ning soovisid liituda meie lennundusjulgestuse meeskonnaga.

Uus turvaseaduse eelnõu lubab turvatööd teha alates 18. eluaastast. Pakkusimegi suveperioodil noortele võimalust erinevatel meelelahutus- ja spordiüritustel teha meie juures turvatöötajana tööampse, et kooli või põhitöö kõrvalt lisaraha teenida ning tutvuda lähemalt turvatöö köögipoolega. Selleks kutsusime ellu kampaania „Forus Noorus“.

Kuna töötegemise lisaks sai nautida ka erinevate ürituste melu ning kogeda palju rohkem kui tavaline pealtvaataja, sai tavapäraseks, et peale esimest tööapsu kogemust soovisid paljud noored jätkata. Sageli võeti järgmisele üritusele sõber või tuttav samuti kaasa.

Saue riigigümnaasiumi abiturient, 18-aastane Sander Paap (pildil vasakul) võttis enne suvevaheaja algust eesmärgiks teha erinevates kohtades tööampse, et lisaks puhkamisele ka raha teenida. „Minu jaoks oli oluline, et saaksin töötada vabama graafikuga. Olen gümnasist ja soovisin lisaks töötamisele suvel ka puhata ning sõprade ja lähedastega aega veeta,“ rääkis Sander. Ta lisas, et Foruse tööampsud pakkusid talle just seda võimalust – teha tööd endale sobival perioodil ja olla enda aja peremees.

Suvel töötamine on saanud noormehe jaoks tavaliseks ning eriti meeldib talle valdkonnana klienditeenindus. Ta otsustas enne suve alguses endale teha tööportaali konto ja kandideeris erinevatele positsioonidele, kaasa arvatud Foruse tööampsudele. Üks hetk saigi ta Foruse värbamise valdkonna juhilt Pille-Riin Tammelalt kõne, kes kutsus ta noorte laulupeole „Püha on maa“. Sander haaras sellest võimalusest kohe kinni.

Laulupeo ettevalmistusperioodil oli Sandri esimeseks positsiooniks patrull. See tähendas lauluväljaku alal ringikäimist ning korra tagamist. Peopäeval oli ta istumiskohtade alas ning abistas külastajaid kohtade leidmisega ning tegeles piletikontrolliga.

Kõige meeldejäävamaks peab noormees kindlasti WRC Rally Estoniat, kus ta oli rajajulgestaja. Sander oli alati soovinud võidusõitu kõrvalt näha. „Kui peaksin seda kogemust kirjeldama, siis mul oli tunne nagu märulifilmis – autod kogu aeg tuiskasid mööda.“

Enne rallile minemist ei osanud Sander midagi oodata ega arvata. Ta lootis vaid, et saab hea positsiooni. „Lõpuks sain nii hea koha, et nägin kõike väga lähedalt ja oli rajajulgestajana seal, kuhu pealtvaatajatel pole lubatud olla.“

Mitte ainult töö

Tööpäevad võisid mõnel päeval olla pikad, aga Sandri sõnul oli kogu aeg tegevust ning lisaks töötegemisel sai nautida kohapealset melu. Igav ei hakanud tal kordagi.

Sama kinnitas ka 24-aastane Grete Miil, kes oli nädal aega Foruses abiks, kui Unibet Arenal toimusid naiste võrkpalli Euroopa meistrivõistluste valikmängud.

Kui Sander Paap proovis turvatööd suvel alles esimest korda, siis Grete on valdkonnaga seotud alates 2019. aastast. Ta on paar aasta olnud täiskohaga turvatöötaja, kuid enamus aega teinud erinevate turvafirmade juures tööampse. „Mitme ettevõtte peale teen täiskohaga tööd, aga valin tööaja vastavalt enda graafikule, kuidas mulle parasjagu sobib,“ rääkis ta.

Suvel oli Gretel natukene rohkem vaba aega. Nii otsustaski ta oma aega kasutada praktiliselt ning võttis ka Forusest tööampsu juurde. „Turvatöö meelelahutuslikel ja spordiüritustel on hea võimalus vaba graafikuga tööd teha. Seega tundusid Foruse tööampsud mulle hea ideena,“ kinnitas Grete.

Kui Gretele pakuti võimalust abistada naiste võrkpalli EMil, läksid tema silmad kohe särama. Ta töötas terve võistlusperioodi ehk nädala. Võrkpall on talle väga südamelähedane – Grete on enam kui pool oma elust võrkpalli mänginud ja kuulunud ka noortekoondisesse.

Kui esimesel päeval oli tema ülesandeks teha sissepääsudel turvakontrolli, siis ülejäänud perioodil sai ta olla platsi kõrval. „Need tööpäevad olid minu jaoks väga huvitavad ja mul polnud tunnet, et ma olen tööl. Mul oli võimalus olla mängijatele väga lähedal, nautida samal ajal seda melu ja spordivõistlust. See oli perfektne tööpäeva näide,“ kinnitab Grete.

Ettekujutuses midagi muud

Sandri sõnul üllatas turvatöö teda positiivselt, sest pidas seda palju ühekülgsemaks. „Juhendasin ning abistasin väga palju inimesi ning sain ümbritsevat nautida – see oli minu jaoks palju rohkemat kui lihtsalt valvamine ja istumine. See oli väga mitmekülgne,“ kinnitas ta.

Ta ütles ka poolnaljatades, et talle alati varem tundus, et turvatöötajad on natukene kurjad ja tõsised. „See ei pea sugugi paika. Pead oskama ennast kehtestada, aga kindlasti pole turvatöötaja kuri.“

Üldiselt oli turvatöö Sandri ja Grete sõnul rahulik ja sujus hästi. Suuri intsidente neil ette ei tulnud. Inimesed olid pigem mõistvad ning järgisid reegleid, aga neil tuli siiski kokku puutuda ka ebameeldiva suhtumisega.

Kõige rohkem oli Sandri sõnul tööd rallil. Rajajulgestajana oli tema ülesandeks hoolitseda, et pealtvaatajad ei läheks ralli ajal rajale ning oleksid pealtvaatamise alal. „Inimesed kippusid siiski rajale ning pidin neid tagasi hoidma. Osad tegid seda kogemata ja ei teadnud, kus nad peavad olema. Samuti tuli ette juhtumeid, kui mulle öeldi, et mina noore poisina ei tea midagi. Kogesin natukene ka üleolevat suhtumist,“ kinnitab Sander.

Koostöö jätkub

Grete Miil ja Sander Paap peavad ennast julgeteks ning pealehakkajateks noorteks, kes kohanevad kiiresti erinevate olukordadega. Nad abistavad võimalusel Forust erinevatel üritustel ka edaspidi ning soovitavad ka kõikidel teistel tööampse proovida.

„Kui on natukene huvi korrakaitse ja meelelahutusvaldkonna vastu, siis kaasa löömine annab palju erinevate valdkondade kogemust. Tekib palju kasulikke tutvusi nii töökaaslaste kui korraldustiimi inimeste seas. Lisaks veel valikuvabadus, millal ning millistel üritustel soovid töötada,“ leiab Grete.

Küll soovitab Grete erinevatele turvavaldkonnaga tegelevate ettevõtetele, et aeg-ajalt võiks juhendamine olla natukene põhjalikum, sest hooned ja alad on tihti uued ning turvajuhid eeldavad, et kõik töötajad haaravad infot kohe ning kiiresti.

Sander Paap kinnitas, et sai Forusest positiivse kogemuse, huvitavaid elamusi ning suhtlus oli sõbralik ning toetav. „Kindlasti soovitan Foruse tööampse. Eriti, kui satud mõnele lahedale üritusele, nagu näiteks Rally Estonia või laulupidu,“ rääkis ta.

Grete otsustas suvel, et soovib turvatööga end taas püsivamalt siduda. Ta nägi Foruse töökuulutust, millega otsiti Tallinna lennujaama lennundusjulgestustöötajaid. See kuulutus kõnetas teda, eriti tööga kaasnevad hüved, nagu näiteks endale sobiva graafiku järgi töötamine.

Praegu käib ta lennundusjulgestuskoolitusel, et juba loetud kuude pärast anda omapoolne panus lennunduse turvaliseks toimimiseks.

Seni teeb ta veel Foruses turvatöötajana tööampse. Oktoobri alguses ootab teda ees näiteks Tallinn International Horse Show.

—————————————————————————————————————————————————————————-

Pille-Riin Tammela, Foruse värbamise valdkonna juht

Esimestel kampaanianädalatel tuli „Forus Nooruse“ kaudu väga palju huvilisi ning paralleelselt sotsiaalmeediaga reklaamisime end ka tööportaalides. Lisaks käisime Tapa kaitseväe värbamispäeval end tutvustamas. Need tegevused töötasid väga hästi.

Kokku käis suveperioodil meil üritustel abiks sadakond noort üle terve Eesti. Kõik olid väga asjalikud ja tublid ning meie saime Foruses positiivse kogemuse ning jäime noortega väga rahule. Ootame kindlasti kõiki tagasi.

Meile oli see suureks üllatuseks, et huvi on nii suur – käisid emad ja tütred, tuldi koos perekonnaga jne. See teeb ainult rõõmu. Kui üks inimene kandideeris, sai ta positiivse kogemuse ning järgmisele üritusele võttis juba sõbra või tuttava ka kaasa. Kui korra üks tööamps tehti, tuldi hea meelega juba järgmisele ka.

Iga aasta on kõige populaarsem üritus noorte ja teiste tööampsutajate seas ralli. Saame tiimi üsna kiiresti kokku, sest see üritus kõnetab paljusid inimesi ning neid on palju, kes on meiega juba mitmendat aastat.

Meil on sügisperioodil tulemas samuti mitmeid üritusi, kuhu ootame noori ning ka kõiki teisi tööampse tegema. Hea meel on ka selle üle, et paljud noored andsid peale suve märku, et soovivad meie juures jätkata.

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Enneta kodus tuleõnnetusi: 7 teemat tuleohutusest, millest peaksid lapsega võimalikult varakult rääkima

Kesk-Eesti pere käib üheskoos Foruses tööampsutamas: soe ja sõbralik õhkkond kutsub alati tagasi

Forus võttis oma patrullteenistuses kasutusele esimesed täiselektrilised autod