E-koolitused

Foruse meelespea Rally Estonia eel: kuidas kogu sündmus oleks nii sulle kui ka teistele turvaline ja ohutu?

Suur rallinädalavahetus on ees ootamas. Reedel, 5. juulil stardib ERC Delfi Rally Estonia. Kohal ka meie kodumaa staar Ott Tänak. Forus on ralli ametlik ja suurim turvapartner. Kokku katavad Foruse rajajulgestajad kolmel päeval 400 unikaalset positsiooni, et tagada kõikide külastajate ja võistlejate heaolu ning turvalisus. Selleks, et ralli sujuks ladusalt ja kõigile ohutult, on igaühel meist väga oluline roll.

Forus paneb pealtvaatajatele südamele, et viibida tohib ainult publikule ette nähtud ja märgistatud pealtvaatamisalades. Jälgida tuleb rajajulgestajate märguandeid.

Foruse rajajulgestajad on saanud koolituse, et tagada kõikidele sujuv rallikogemus ja turvaline keskkond. Rajajulgestajad annavad vilega märku saabuvast ralliautost ja sekkuvad, kui pealtvaatajad lähevad keelualasse või ohustavad oma tegevusega nii ennast kui ka teisi. Lisaks tuleb ka ise veenduda oma liikumise turvalisuses.

Parkimine on rallialal samuti lubatud vaid korraldajate märgistatud parkimisaladel ning järgida tuleb liiklus- ja parkimiskorraldajate juhiseid.

Lemmikloomad jäta koju

Ralli on kogupere üritus. Foruse lühiajaliste turvateenuste valdkonnajuht Priit Pärgmaa rõhutab, et lapsevanemad peavad hoidma pere kõige pisematel silma peal. „Lapsed on väga aktiivsed ning võivad mänguhoos sattuda rajale ning ohtlikesse olukordadesse. Ralli on oodatud kõik, kuid eelkõige peab arvestama oma pereliikmete heaolu ja turvalisusega,“ rõhutab Pärgmaa.

Autode valju müra eest kaitsmiseks soovitab ta väikelapsed varustada mürasummutavate kõrvaklappidega.

Lemmikloomad soovitab Pärgmaa seekord koju jätta. Kiirelt sõitavad autod ja lärm tekitavad loomades stressi ning ka kõige kuulekamad lemmikloomad võivad segadusse sattudes joosta rajale.

Hooli endast ja teistest

Kindlasti ei tohi rallit vaatama tulla ebaadekvaatses olekus. Alkoholijoobes inimene ei taju ohte. Priit Pärgmaa kinnitusel näitavad varasemad kogemused, kuidas purjus inimesed kipuvad eirama rajajulestajate korraldusi ning ekslevad keelualas.

Lisaks enda turvalisusele tuleks silm peal hoida oma lähedastel ja sõpruskonnal, kellega rallile tullakse. „Kui keegi näeb ohtlikult käituvaid pealtvaatajaid, siis aidake neid korrale kutsuda. Märksõnadeks on hoolivus ja märkamine,“ rõhutab Pärgmaa.

Rallil on omavaheline koostöö võtmetähtsusega. „Paraku oleme näinud, kuidas kas või ühe inimese hoolimatu käitumine on seadnud ohtu nii pealtvaatajate kui ka võistlejate turvalisuse. Halvemal juhul võib üks eksimus rikkuda kogu sündmuse,“ toonitab ta.

Ohutus ja turvalisus on meie enda kätes. Kutsume üles kõiki ralli pealtvaatajaid tegema koostööd, et sündmus jääks kõikidele positiivselt meelde.

ERC Delfi Rally Estonia on FIA autoralli Euroopa meistrivõistluste (ERC) tänavuse hooaja neljandaks osavõistluseks. Ralli sõidetakse Tartu, Otepää ja Lõuna-Eesti teedel 5.-7. juulini. Ralli stardis 116 ekipaaži 23 riigist. Kokku ootab võistlejaid 14 kiirukatset ja ralli kogupikkuseks on 187,64 kilomeetrit. Kümnel katsel võistlevad ka Eesti ja Läti meistrivõistluste punktidele sõitjad.

Ralli võistluspark ja hoolduskeskus asuvad tänavu Tehvandi spordikeskuse territooriumil. Stardi- ja finišipoodium asub traditsiooniliselt Tartu Raekoja platsil.

Lisainfo rallyestonia.ee.

Rallikülastaja ABC

  •  Järgi turvatöötajate ja rajajulgestajate märguandeid.
  • Viibi ainult publikule ette nähtud ja märgistatud pealtvaatamisalades.
  • Pargi auto selleks ettenähtud kohta – jälgi, et see ei segaks liiklust, võistlust ega teisi inimesi.
  • Ralli on küll meeleolukas üritus, aga palun ära tule sündmusele alkoholijoobes.
  • Palun hoia silm peal lastel. Lapsed kipuvad ära väsima ja võivad ekslema minna.
  • Lemmikloomad jäta koju. Autod teevad suurt müra ja see põhjustab loomale veel suuremat stressi kui ilutulestik.
  • Hoolige ka teistest inimestest. Kui te näete ohtlikult käituvaid pealtvaatajaid, siis aidake neid korrale kutsuda.
  • Kui ralliauto vajab teele tagasi saamiseks abi, aita võistlejaid läbimõeldult ja veendu ohutuses.

Turvalist rallinädalavahetust!

Foto: Risto Pirnpuu

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Enneta kodus tuleõnnetusi: 7 teemat tuleohutusest, millest peaksid lapsega võimalikult varakult rääkima

Kesk-Eesti pere käib üheskoos Foruses tööampsutamas: soe ja sõbralik õhkkond kutsub alati tagasi

Forus võttis oma patrullteenistuses kasutusele esimesed täiselektrilised autod