E-koolitused

Evakuatsiooniplaan – kas häirekellade tööle minemisel tead täpselt, kuidas käituda?

Teinekord võib tulekahju levida kogu hoones kõigest paari minutiga – kas tead, kuhu peaksid minema, kui alarm tööle hakkab? Tuleohutuse nõuded näevad ette, et hoone valdajal või omanikul tuleb välja töötada tulekahju korral tegutsemise plaan. Samuti tuleb oma inimesi regulaarselt koolitada. Evakuatsiooniplaan ja õppused ei ole pelgalt formaalsus – need on inimelude kaitsmisel olulise tähtsusega.

Kujutle näiteks ette, et istud kontoris, oled mõnes avalikus hoones või kodus ning korraga kostub vali alarm. Inimesed ümberringi tõusevad püsti, vaatavad ringi ning keegi küsib: „Kas see on päris häire või mitte?“ Foruse ohutusteenuste juhi Ahti Kuuse sõnul pole küsimus tihti, kas häire on üldse tõeline, vaid hoopis selles, kas inimesed on reaalselt valmis reageerima.

Mis on evakuatsiooniplaan – ja miks see üldse loeb?

Evakuatsiooniplaan ei ole pelgalt joonis seinal koos keeruliste noolekestega. See võib teinekord olla elu päästmise plaan. Tulekahju korral tegutsemise plaan ehk evakuatsiooniplaan on kõige lihtsamalt öeldes hoone tegevuskava ja skeemid, mis aitavad hoone kasutajatel tulekahjuks valmis olla ning vajadusel operatiivselt tegutseda.  Tulekahju korral tegutsemise plaan on kohustuslik enesekontrolli tuleohutusaruande esitamise kohustusega ettevõttes või asutuses (avalikud hooned, kaubanduskeskused, suured büroohooned, töötus- ja laohooned).

Plaan näitab oma asukohta, korruse põhiplaani, kuidas hoonest kiiresti ja turvaliselt väljuda, kuhu koguneda ning kus paiknevad tulekustutus- ja häirevahendid. Hädaolukorras, olgu selleks tulekahju, gaasileke või pommiähvardus, pole aega otsimiseks ega arvamiseks – tegutseda tuleb kohe ja kindlalt.

Evakuatsiooniskeem tuleb teha iga korruse või evakuatsiooniala kohta, kus töötavad ja viibivad inimesed.

Tulekahju- ja evakuatsiooniõppus

Välja töötatud tulekahju korral tegutsemise plaani tuleb tutvustada kogu asutuse või ettevõtte personalile. Selle alusel viiakse iga aasta läbi kohustuslik tulekahju- ja evakuatsiooniõppus ehk kõik ettevõtte või asutuse töötajad ning ka õpilased koolis peavad oskama tulekahju korral tegutseda.

Foruse jaoks on regulaarne praktika, et sügiseti koolitavad tuleohutusspetsialistid aktiivselt haridusasutusi ja kevadel ettevõtteid. Forus teeb aastas sadu õppuseid ja koolitusi ning seda üle terve Eesti.

Ahti Kuusk ütleb, et tulekahjuõppus ei ole hirmutavat, vaid turvaline viis testida, kas inimesed oskavad päriselt evakueeruda. „Peame oma õppustel oluliseks kliendikesksust ning läheneme igale kooliperele või töökollektiivile erinevalt. Saame õppuse käigus välja selgitada, mis töötab ja mis vajab parendamist,“ selgitab ta.

Kuigi sageli on tegemist õppusega, tuleb kõikidel evakuatsiooniplaani ja tulekahjuõppust väga tõsiselt võtta. Kuusk näeb oma praktikas, kuidas näiteks mõnes avalikus asutuses ütleb ametnik, et sööb sööklas enne supi lõpuni ning läheb seejärel majast välja. „Sarnaste näidete puhul tuleb mõelda, et oleme täiskasvanutena eeskujud. Tulekahjuõppus võtab iga inimese jaoks aastas vähem aega kui lõunapaus. Me ei harjuta mitte sellepärast, et oodata õnnetust, vaid selleks, et olla erinevateks ohuolukordadeks valmis,“ nendib Kuusk.

Tuleohutus algab teadlikkusest. Kui tunned, et sa ise või kolleegid ei tea täpselt, kuidas hoonest väljuda ja kuhu koguneda, on viimane aeg koolitada. Kui alarm kõlab, pole enam aega mõelda – ainult tegutseda. Ja sinu töötajad on koolitatud ning tead, kuhu minna, saad end kindlana tunda. Seepärast pole evakuatsiooniplaan ega tulekahjuõppus lihtsalt paber või kohustus – see võib reaalselt päästa elusid.

Kui soovid oma ettevõttesse või asutusse evakuatsiooniplaani ja tellida õppuse, võta meie tuleohutusspetsialistidega ühendust läbi kodulehe.

Millal on kõige õigem aeg korraldada tulekahjuõppus?

  • Haridusasutustes ja lasteaedades uus õppeaasta alguses ehk sügisel.
  • Töökohtadel näiteks pärast suvepuhkusi, kui inimesed on tagasi töörütmis.
  • Pärast muudatusi personalis või hoones. Kui Sinu töökollektiivis on inimesed on vahetunud või hoones on tehtud remont (sealhulgas muutunud evakuatsiooniteed)
  • Parim on teha õppus tavalise töö- või koolipäeva jooksul, näiteks keskpäeval. Forus arvestab õppustel ka ilma, kuna evakueerudes tuleb minna majast välja kogunemiskohta.

Tulekahju- ja evakuatsiooniõppus tuleks teha kord aastas.

 

Muud uudised Vaata kõiki

Veel põnevat lugemist.

Ära lase vargal suve rikkuda – soovitused turvalise kodu heaks

Reportaaž Foruse patrullekipaaži igapäevatööst – turvatöötajaga läbi öise Tallinna

Kuidas toimida, kui kodus süttib nutitelefon või elektrijalgratas?